Women’s Verglas Micro Shell Jacket

215.00 

Available on backorder

Description

63094
Jacket ,Micro Shell -Built to take on the mountainside in changeable conditions, the Verglas Micro Shell Jacket does it all. With our trusted HELLY TECH® Protection 2.5-layer construction, it’s waterproof/breathable and windproof. The exterior is a sturdy yet super-light ripstop with a PFC-free, water-repellent treatment to shed light precipitation. The jacket design has articulated sleeves for optimal mobility. You can customize the fit by adjusting the hood and hem. The Verglas Micro Shell makes packing light easy. It folds down into its own pocket.
Features

 • 2.5-layer construction
 • Adjustable hem
 • Adjustable hood with drawcord
 • Articulated sleeves for optimal mobility
 • Durable Water Repellency (DWR) treatment
 • Fully seam sealed
 • Packs into own pocket
 • HH® printed logo
 • Chest pocket with YKK zipper
 • Ripstop Fabric
 • Lightweight fabric
 • Elastic cuffs
Composition

 • Shell: 100% Polyamide
Certifications

 • bluesign® product
 • PFC-free
Fitting

 • Regular
Specification

 • Weight: 250.0 g
 • CB Inseam: 69.00 cm
Wash Care

 • Machine wash in cold water – 30° C gentle cycle,Do not bleach,Tumble dry – low heat,Do not iron,Do not dry clean
 • Close zippers before washing,Do not use fabric softener,Do not use washing detergent,Tumble dry garment to reactivate water repellent treatment,Use washing agent for technical garments

 

E ndërtuar për t’u përballur me malin në kushte të ndryshueshme, xhaketa Micro Shell Verglas i bën të gjitha. Me konstruksionin tonë të besuar HELLY TECH®  mbrojtje me 2.5 shtresa, është i papërshkueshëm nga uji/frymëmarrja dhe i papërshkueshëm nga era. Pjesa e jashtme është e fortë, por super e lehtë me një trajtim pa PFC, të papërshkueshëm nga uji për të hedhur reshje të lehta. Dizajni i xhaketës ka mëngë për lëvizshmëri optimale. Mund ta personalizoni përshtatjen duke rregulluar kapuçin dhe jaken. Verglas Micro Shell e bën paketimin e lehtë. Paloset në xhepin e vet.

Veçoritë:

 • Ndërtimi me 2.5 shtresa
 • Fund i rregullueshëm
 • Kapuç i rregullueshëm me kordon tërheqës
 • Mëngë për lëvizshmëri optimale
 • Trajtim i qëndrueshëm ndaj ujit (DWR).
 • Tegel i mbyllur plotësisht
 • Paketon në xhepin e vet
 • Logo e printuar HH®
 • Xhep gjoksi me zinxhir YKK
 • Pëlhurë e lehtë
 • Pranga elastike

 

 • Përbërja:
 • 100% poliamide
 • Certifikatat
 • produkt bluesign®
 • Pa PFC
 • Përshtatje
 • E rregullt

 

 •  Specifikim
 • Pesha: 250 g
 • CB Inseam: 69.00 cm
  – Kujdesi për Larje:
 • Larë në makinë në ujë të ftohtë – cikli i butë 30°C, mos perdror zbardhues, thahet në tharëse – nxehtësi e ulët, mos hekuros, mos pastrohet në tharje
 • Mbyllni zinxhirët para larjes, Mos përdorni zbutës rrobash, Mos përdorni detergjent për larjen,
 • Veshjet në tharje për të riaktivizuar trajtimin kundër ujit.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Verglas Micro Shell Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *