W WELSEY II TRENCH INSULATED

243.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

W WELSEY II TRENCH INSULATED

No.

53314
Our iconic trench coat with insulation for those colder days.
When you want the elegant urban look of a trench coat, but need added warmth, go for this. We upgraded our iconic double-breasted trench with our waterproof/breathable HELLY TECH® Protection fabric and lined it with light insulation. The insulation is 80% recycled and we added a PFC-free, water-repellent treatment – wins for you and the environment. Stand-out technical solutions, like a full zip closure and ventilation, keep you comfortable during busy days with unpredictable weather.
Fiber ContentShell: 100% Polyester. Lining: 100% Polyamide. Insulation: 80% Polyester (Recycled), 20% Polyester
Care InstructionsClose zippers before washing, Do not use fabric softener, Tumble dry garment to reactivate water repellent treatment, Wash with similar colours
Weight: 775g
FEATURES
HELLY TECH® Protection
bluesign approved product
PFC Free DWR
YKK® zipped hand pockets
Embroidered HH® logo on sleeve
PERKTHIMI
W WELSEY II TRENCH INSULATED
NO
53314
Veshja jonë ikonë me izolim për ato ditë më të ftohta.
Kur dëshironi pamjen elegante urbane të një palltoje, por keni nevojë për ngrohtësi të shtuar, shkoni për këtë. Përmirësuam kanalin tonë ikonik me dy krahë me pëlhurën tonë mbrojtëse HELLY TECH® të papërshkueshëm nga uji/frymëmarrje dhe e rreshtuam me izolim të lehtë. Izolimi është 80% i ricikluar dhe ne shtuam një trajtim pa PFC, të papërshkueshëm nga uji – fiton për ju dhe mjedisin. Zgjidhjet teknike të spikatura, si mbyllja e plotë me zinxhir dhe ajrimi, ju mbajnë rehat gjatë ditëve të ngarkuara me mot të paparashikueshëm.
Përmbajtja e fibrave: Predha: 100% poliestër. Veshja: 100% poliamide. Izolimi: 80% poliestër (i ricikluar), 20% poliestër
Udhëzime për kujdesin: Mbyllni zinxhirët përpara se të lani, Mos përdorni zbutës rrobash, Veshje për tharje në tharje për të riaktivizuar trajtimin kundër ujit, Lani me ngjyra të ngjashme
Pesha: 775 g
TIPARET
Mbrojtje HELLY TECH®
produkt i miratuar nga bluesign
DWR pa PFC
Xhepa dore me zinxhir YKK®
Logo e qëndisur HH® në mëngë

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “W WELSEY II TRENCH INSULATED”

Your email address will not be published. Required fields are marked *