Men’s Vandre Cargo Shorts

69.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

62699
Trail ready and useful for any outdoor activity, these comfortable hiking shorts are made with a mix of recycled polyester and organic cotton. The soft yet durable stretch fabric gives you the ultimate freedom of movement. The shorts also have UPF 40+ sun protection as well as PFC-free, water repellent treatment to protect you in sun and rain. Extra features include roomy cargo pockets.
Fiber ContentShell: 65% Polyester (Recycled), 35% Organic Cotton – Shell 2: 94% Polyamide, 6% Elastane
Shteg gati dhe i dobishëm për çdo aktivitet në natyrë, këto pantallona të shkurtra të rehatshme ecjeje janë bërë me një përzierje poliesteri të ricikluar dhe pambuku organik. Pëlhura shtrirëse e butë por e qëndrueshme ju jep lirinë përfundimtare të lëvizjes. Pantallonat e shkurtra gjithashtu kanë mbrojtje nga dielli UPF 40+ si dhe trajtim kundër ujit pa PFC për t’ju mbrojtur në diell dhe shi. Karakteristikat shtesë përfshijnë xhepa të gjerë ngarkesash.
Përmbajtja e fibrave: Predha: 65% poliestër (i ricikluar), 35% pambuk organik – guaskë 2: 94% poliamid, 6% elastan

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’s Vandre Cargo Shorts”

Your email address will not be published. Required fields are marked *