Men’S Switchback Trail Low-Cut Helly Tech® Hiking Boots

165.00 

Description

No.

11637
A versatile and comfortable low-cut hiking boot, built for the best traction on rough terrain.
The Switchback Trail with a HELLY TECH® waterproof/breathable membrane is a low-cut hiking shoe designed for cushioned comfort and superior traction in rough terrain. We added protective toe and heel caps so you can tackle whatever lies ahead. The Switchback also features beautiful, responsibly sourced suede for a premium look.

Fiber Content:- Upper: 100% Leather – Upper 2: 100% Polyester – Upper 3: 100% Polyester – Lining: 100% Polyester (Recycled) – Lining 2: 64% Polyester    22% Polyurethane    14% Cotton – Insole: 100% EVA – Outsole: 100% Rubber

Weight950g
Perkthimi:

Një çizme hiking me prerje të ulët të gjithanshme dhe të rehatshme, e ndërtuar për tërheqjen më të mirë në terrene të vështira.
Switchback Trail me një membranë HELLY TECH® rezistente ndaj ujit/frymëmarrjes është një këpucë ecjeje me prerje të ulët, e krijuar për rehati të rehatshme dhe tërheqje superiore në terren të ashpër. Ne shtuam kapakë mbrojtëse për gishtat dhe thembrat, në mënyrë që të mund të përballoni çdo gjë që keni përpara. Switchback gjithashtu përmban kamoshi të bukur, me burim të përgjegjshëm për një pamje premium.
Përmbajtja e fibrave:
– Pjesa e sipërme: 100% Lëkurë – Pjesa e sipërme 2: 100% Poliestër – Pjesa e sipërme 3: 100% Poliestër – Rreshtimi: 100% Poliestër (i Ricikluar) – Rreshtimi 2: 64% Poliestër 22% Poliuretani 14% Pambuk – Shtolë e jashtme: 100% EVA : 100% gome

Pesha: 950g

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’S Switchback Trail Low-Cut Helly Tech® Hiking Boots”

Your email address will not be published. Required fields are marked *