MEN’S SARDINIA JACKET 2.0

240.00 

Available on backorder

Description

MEN’S SARDINIA JACKET 2.0

82006

Jacket- MEN’S SARDINIA JACKET 2.0-Sail warm seas in the lightweight, breathable Sardinia BR1 Jacket. Ideal for warm climates, the Sardinia is waterproof, windproof and mesh lined for incredibly lightweight comfort against your base layer. Zipped side and chest pockets and an internal pocket with a headphones exit point keep your possessions and music close to hand. Cut in a smart, understated style for enhanced versatility.

 • COMPOSITION
 • Shell: 100% Polyamide – Lining: 100% Polyester – Lining 2: 100% Polyamide
  EXPLORE ALL FEATURES
 • 2-layer showerproof and breathable fabric to Musto’s stringent BR1 standard, for persistent downpours
 • Detachable and adjustable hood with a stiffened peak to keep run-off water away from your face
 • YKK® VISLON® front zip with an internal, roll-over zip guard for added weather protection
 • Two zipped side pockets and zipped chest pocket
 • Internal pocket with a headphone exit point
 • Scooped back hem for added coverage and a hem adjuster to keep the weather out
 • Mesh lined for comfort against your skin and improved air circulation
  Velcro adjustable cuffs with a durable rubber cuff tab
 • CARE INSTRUCTION
  Close hook and loop before washing, Close zippers before washing, Do not iron on print, Do not use fabric softener, Use liquid detergent, Do not use biological washing detergent, Wash with similar colours

Perkthimi:

Lundroni në det të ngrohtë me xhaketën e lehtë dhe të frymëmarrjes Sardinia BR1. Ideale për klimat e ngrohta, Sardenja është e papërshkueshme nga uji, e papërshkueshme nga era dhe e veshur me rrjetë për rehati tepër të lehtë ndaj shtresës suaj bazë. Xhepat anash dhe gjoksi me zinxhir dhe një xhep i brendshëm me një pikë dalje kufjesh mbajnë gjërat dhe muzikën tuaj afër. Prerë në një stil të zgjuar dhe të nënvlerësuar për shkathtësi të shtuar.

PËRBËRJA

 • Materiali: 100% Poliamid – Rreshtimi: 100% Poliester – Rreshtimi 2: 100% Poliamid

 

 • EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
 • Pëlhurë me 2 shtresa rezistente ndaj dushit dhe që merr frymë sipas standardit të rreptë BR1 të Musto, për rrebesh të vazhdueshme
 • Kapuç i ndashëm dhe i rregullueshëm me një majë të ngurtësuar për të mbajtur ujin që rrjedh larg nga fytyra juaj
 • Zinxhir i përparmë YKK® VISLON® me një mbrojtëse të brendshme me zinxhir që rrotullohet për mbrojtje shtesë nga moti
 • Dy xhepa anash me zinxhir dhe xhep gjoksi me zinxhir
 • Xhep i brendshëm me një pikë dalje kufje
 • Skaji i pasmë i mbuluar për mbulim të shtuar dhe një rregullues buzësh për të mbajtur jashtë motit
 • Rrjetë e veshur për rehati kundër lëkurës tuaj dhe qarkullim të përmirësuar të ajrit
 • Pranga të rregullueshme me velcro me një fole të qëndrueshme të manshetës prej gome
  UDHËZIM PËR KUJDESIN
 • Mbyllni grepin dhe unazën përpara larjes, mbyllni zinxhirët përpara larjes, Mos hekurosni në printim, Mos përdorni zbutës rrobash, Përdorni detergjent të lëngshëm, Mos përdorni, Lani me ngjyra të ngjashme

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MEN’S SARDINIA JACKET 2.0”

Your email address will not be published. Required fields are marked *