MEN’S MUSTO 64 SHERPA FLEECE JACKET

225.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

MEN’S MUSTO 64 SHERPA FLEECE JACKET

 82532

Designed as part of a capsule collection that celebrates our original pieces in the treasured Musto archive, this 64 Sherpa Fleece Midlayer Jacket is a versatile heavyweight fleece jacket, that can be worn as both an outerwear piece and a layering piece depending on the conditions. The woven overlay fabric is treated with a PFC-free Durable Water Repellent (DWR), giving added weather protection. The woven ’64’ label is a subtle nod to the start of our story. It is also bluesign® approved which demonstrates our commitment to reducing our environmental impact during manufacturing. The bluesign® approach unites the entire textile value chain to reduce the impact on people and planet.
COMPOSITION
Shell: 100% Polyester – Shell 2: 100% Polyamide (Recycled)
EXPLORE ALL FEATURES
  • Chest and Hand pockets with YKK® zipper
  • Branded embroidery logo
CARE INSTRUCTION

Do not use fabric softener, Wash with similar colours

Perkthimi:

E dizenjuar si pjesë e një koleksioni kapsulash që feston pjesët tona origjinale në arkivin e çmuar Musto, kjo xhaketë 64 Sherpa Fleece Midlayer është një xhaketë e gjithanshme prej leshi me peshë të rëndë, që mund të vishet edhe si veshje e sipërme edhe si pjesë e shtresimit në varësi të kushteve. Pëlhura e endur e mbivendosjes trajtohet me një Ujit Repelent të qëndrueshëm pa PFC (DWR), duke dhënë mbrojtje shtesë ndaj motit. Etiketa e endur ’64’ është një shenjë delikate për fillimin e historisë sonë. Është gjithashtu i miratuar nga bluesign®, i cili tregon përkushtimin tonë për të reduktuar ndikimin tonë mjedisor gjatë prodhimit. Qasja bluesign® bashkon të gjithë zinxhirin e vlerës së tekstilit për të reduktuar ndikimin tek njerëzit dhe planeti.

PËRBËRJA
Predha: 100% poliestër – Shell 2: 100% poliamide (i ricikluar)

EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
Xhepa gjoksi dhe duarsh me zinxhir YKK®
Logo e qëndisjes së markës

UDHËZIM PËR KUJDESIN
Mos përdorni zbutës rrobash, lani me ngjyra të ngjashme

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MEN’S MUSTO 64 SHERPA FLEECE JACKET”

Your email address will not be published. Required fields are marked *