Women’s Diamond Pile Jacket

295.00 

Available on backorder

Description

Women’s Diamond Pile Jacket
No. 65944

 

Jacket – This cozy and elegant wool pile jacket features a water-repellent exterior and plush diamond quilting. The interior has a stylish, ski-inspired silky lining. It’s perfect for casual luxury on your next ski resort holiday.

Features

 • SKI FREE pass at selected resorts with the purchase of this product
 • Hand pockets with YKK® zipper
 • Brushed tricot chin guard
 • Chin guard
 • High collar for comfort
 • Composition
 • Shell: 69% Wool, 31% Polyester – Shell 2: 100% Polyamide (Recycled) – Lining: 100% Polyester – Lining 2: 100% Polyester
 • Certifications
 • PFC-free
 • Fitting
 • Regular
 • Specification
 • Weight: 550.0 g
 • CB Inseam: 55 cm
 • Wash Care
 • Machine wash in cold water – 30°C,Do not bleach,Tumble dry – low heat,Do not iron,Do not dry clean
 • Close zippers before washing,Do not use fabric softener,Wash inside out,Some fading may occur on bright colours

Kjo xhaketë komode dhe elegante prej leshi përmban një pamje të jashtme të papërshkueshme nga uji dhe mbulesë prej pellushi diamanti. Pjesa e brendshme ka një rreshtim elegant, të mëndafshtë të frymëzuar nga ski. Është e përkryer për luks të rastësishëm në pushimet tuaja të ardhshme në resortin e skive.

 • Veçoritë
  Xhepa dore me zinxhir YKK®
  Mbrojtës i mjekrës me triko
  Jakë e lartë për rehati
 • Përbërja
  Materiali: 69% lesh, 31% poliestër – guaskë 2: 100% poliamid (i ricikluar) – Rreshtim: 100% poliestër – rreshtim 2: 100% poliestërCertifikatat
  Pa PFC
 • Përshtatje
  E rregullt
 • Specifikim
  Pesha: 550.0 g
  CB Inseam: 55 cm
 • Kujdesi për Larje
 • Lahet në makinë në ujë të ftohtë – 30°C, mos perdorni zbardhues, thahet në nxehtësi të ulët, mos hekuros.
 • Mbyllni zinxhirët përpara se të lani, Mos përdorni zbutës rrobash, Lani nga brenda, Mund të ndodhë pak zbehje në ngjyrat e ndezura

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Diamond Pile Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *