Women’s Odin 9 Worlds Infinity Shell Jacket

635.00 

Available on backorder

Description

62749

Infinty shell jacket – Your next adventure is calling. One jacket will take you all the way. Classic, versatile and durable, our award-winning 3-layer shell jacket returns with a watershed tech upgrade. We gave the new Odin 9 Worlds a fully waterproof/breathable LIFA INFINITY™ membrane engineered to give you long-lasting water repellent performance without the use of chemicals. Our revolutionary LIFA Infinity Pro™ is a first-to-market technology that provides long-lasting water repellent protection that never needs to be reproofed. In addition to extreme protection on the slopes or on the trail, we added the details that count: a 2-way central zip, pit zips for ventilation, helmet and backpack-compatible design, an adjustable hood, roomy gear pockets and a hard shell with articulated fit for max protection and mobility.

Features

 • 3-layer construction
 • Adjustable cuffs
 • Adjustable hem
 • Articulated sleeves for optimal mobility
 • Backpack and harness compatible design
 • Brushed tricot chin guard
 • Brushed tricot inside collar
 • Chest and Hand pockets with YKK® zipper
 • Embroidered Helly Hansen (HH) logo
 • Fully seam sealed
 • Helmet compatible hood
 • Inside stash pockets
 • Mechanical ventilation zippers
 • Tail drop
 • Vertical and horizontal hood adjustment

Composition

 • Shell: 100% Polypropylene

Certifications

 • PFC-free

Fitting

 • Regular

Specification

 • Weight: 500.0 g
 • CB Inseam: 69.5 cm

Wash Care

 • Machine wash in luke warm water – 40°C,Do not bleach,Do not tumble dry,Do not iron,Do not dry clean
 • Use washing agent for technical garments,Do not use washing detergent,Do not use fabric softener,Wash separately,Remove promptly from the washer,Some fading may occur on bright colours,Close hook and loop before washing,Close zippers before washing

Perkthimi:

Aventura juaj e radhës po thërret. Një xhaketë do t’ju çojë deri në fund. Klasike, e gjithanshme dhe e qëndrueshme, xhaketa jonë e vlerësuar me 3 shtresa, rikthehet me një përmirësim të teknologjisë bazë. Ne i dhamë   një membranë LIFA INFINITY™ plotësisht të papërshkueshme nga uji/eres e krijuar për t’ju dhënë performancë të qëndrueshme kundër ujit pa përdorimin e kimikateve. Revolucioni LIFA Infinity Pro™ është një teknologji e parë në treg që ofron mbrojtje afatgjatë kundër ujit, e cila nuk ka nevojë të rikthehet. Përveç mbrojtjes ekstreme në shpatet ose ne det, ne shtuam detajet që kanë rëndësi: një zinxhir qendror me dy drejtime, zinxhirë për ajrim, kapuce dhe dizajn të pajtueshëm me çantën e shpinës, xhepa të gjerë ingranazhesh dhe një lekure të fortë. me përshtatje të artikuluar për mbrojtje dhe lëvizshmëri maksimale.

Veçoritë:

 • Ndërtim me 3 shtresa
 • Kyce të rregullueshme
 • Fund i rregullueshëm
 • Mëngë të artikuluara për lëvizshmëri optimale
 • Dizajn i përputhshëm me çanta shpine
 • Mbrojtës i mjekrës me triko
 • Triko  brenda jakës
 • Xhepa gjoksi dhe duarsh me zinxhir YKK®
 • Logoja e qëndisur Helly Hansen (HH)
 • Kapuç
 • Zinxhirët e ventilimit mekanik
 • Rregullimi vertikal dhe horizontal i kapuçit
 • Përbërja
 • Predha: 100% polipropilen
 • Certifikatat
 • Pa PFC
 • Përshtatje
 • E rregullt
 • Specifikim
 • Pesha: 500 g
 • CB Inseam: 69.5 cm

Kujdesi per larjen:

 • Lahet në makinë në ujë të vakët 40°C, mos perdor zbardhues, mos thahet në tharje, mos hekuros.
 • Përdorni larës për veshjet teknike, jo detergjent larës, jo zbutës rrobash,
 • Lajeni veç, hiqeni menjëherë nga lavatricja. Mund të ndodhë pak zbehje në ngjyrat e ndezura,
 • Mbyllni zinxhirët përpara larjes

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Odin 9 Worlds Infinity Shell Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *