Men’s Vika Jacket

170.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Men’s Vika Jacket

 53901
The Vika is a protective, bomber-style jacket designed for urban life. With our trusted HELLY TECH® Protection 2-layer fabric system, it’s fully waterproof/breathable and windproof. The exterior is a soft premium fabric with a slight sheen and a PFC-free DWR treatment to shed moisture. The classic bomber silhouette includes ribbed cuffs and a ribbed bottom.

Details

Fiber content:

Shell: 100% Polyester – Lining: 100% Polyester (Recycled) – Trim Fabric: 97% Polyester, 3% Elastane
Weight:550g

Features

  • YKK VISLON®
  • Rib on bttom hem and cuffs
  • HH® printed logo
  • Hand pockets
  • Inner chest pocket with zipper
  • 2-layer construction
  • YKK® Zipper
  • PFC-free DWR

Perkthimi:

Vika është një xhaketë mbrojtëse e stilit bomber, e krijuar për jetën urbane. Me sistemin tonë të besuar të pëlhurës HELLY TECH® Protection me 2 shtresa, është plotësisht i papërshkueshëm nga uji/frymëmarrja dhe i papërshkueshëm nga era. Pjesa e jashtme është një pëlhurë e butë premium me një shkëlqim të lehtë dhe një trajtim DWR pa PFC për të hequr lagështinë. Silueta klasike e bombarduesit përfshin pranga me shirita dhe një fund me shirita.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 100% poliestër – Rreshtimi: 100% poliestër (i ricikluar) – Pëlhurë e zbukuruar: 97% poliestër, 3% elastan
Pesha:
550 g
Veçoritë
YKK VISLON®
Brinjë në buzën e poshtme dhe prangat
Logo e printuar HH®
Xhepa dore
Xhep i brendshëm në gjoks me zinxhir
Ndërtim me 2 shtresa
Zinxhirë YKK®
DWR pa PFC

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’s Vika Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *