Women’s Blaze 7/8 Hiking Tights

120.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Blaze 7/8 Hiking Tights
63182
Ultra-comfortable and durable hybrid hiking tights, with reinforced softshell lower legs to tackle underbrush
We designed the Blaze tights to give you the comfort of tights and the protection of softshell hiking pants on the trail. These hiking tights have a high waist and ultra-comfy, 4-way stretch fabric for speed and freedom of movement. We added softshell reinforcements to the lower leg so you can trek through the underbrush without getting scratched or getting tears in your gear.
Fiber ContentShell: 66% Polyamide, 34% Elastane – Shell 2: 47% Polyamide (Recycled), 41% Polyamide, 12% Elastane
Care InstructionsClose zippers before washing,Wash inside out,Wash with similar colours
Weight375g
Perkthimi:
Geta hibride hiking ultra të rehatshme dhe të qëndrueshme, me këmbë të buta të përforcuara për të trajtuar furçën
Ne projektuam getat Blaze për t’ju dhënë komoditetin e getave dhe mbrojtjen e pantallonave të buta ecje në shteg. Këto geta hiking kanë një bel të lartë dhe pëlhurë tepër të rehatshme me shtrirje në 4 drejtime për shpejtësi dhe liri lëvizjeje. Ne kemi shtuar përforcime me guaskë të butë në pjesën e poshtme të këmbës, në mënyrë që të mund të ecni nëpër furçë pa u gërvishtur ose pa u grisur në pajisjen tuaj.
Përmbajtja e fibrave: guaskë: 66% poliamid, 34% elastan – guaskë 2: 47% poliamid (i ricikluar), 41% poliamid, 12% elastan
Udhëzimet e kujdesit: Mbyllni zinxhirët përpara se të lani, Lani nga brenda, Lani me ngjyra të ngjashme
Pesha: 375g

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Blaze 7/8 Hiking Tights”

Your email address will not be published. Required fields are marked *