Women’s Vista Hike Pants

105.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Vista Hike Pants

 63306
Our Women’s Vista Hike Pants are ideal for hikers seeking durable and comfortable summer pants. Made with ripstop fabric, these pants are stretchy and lightweight, ensuring maximum comfort during your adventures. The fabric offers UPF 50 sun protection, which offers long-lasting protection from harmful UV rays. These pull-on pants have an elastic waist and cuffs, providing a comfortable and snug fit. With two cargo pockets, including one zippered pocket, you can easily store your essentials and keep them secure while hiking.

Details

Fiber content:

Shell: 92% Polyamide, 8% Elastane

Care Instructions:

Do not soak. Do not use fabric softener.
Weight:270g

Features

  • Embroidered Helly Hansen (HH) logo
  • Elastic hem
  • Cargo pockets
  • 2-way stretch fabric
  • Ripstop Fabric
  • Adjustable waist with drawcord
  • Elastic waist
  • bluesign® product
  • PFC-free DWR
  • UPF 50

Perkthimi:

Pantallonat tona Vista Hike për femra janë ideale për alpinistët që kërkojnë pantallona verore të qëndrueshme dhe të rehatshme. Të bëra me pëlhurë ripstop, këto pantallona janë elastike dhe të lehta, duke siguruar rehati maksimale gjatë aventurave tuaja. Pëlhura ofron mbrojtje nga dielli UPF 50, e cila ofron mbrojtje afatgjatë nga rrezet e dëmshme UV. Këto pantallona tërheqëse kanë një bel elastik dhe pranga, duke siguruar një përshtatje të rehatshme dhe të rehatshme. Me dy xhepa ngarkesash, duke përfshirë një xhep me zinxhir, mund t’i ruani lehtësisht gjërat tuaja thelbësore dhe t’i mbani të sigurta gjatë ecjes.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 92% poliamide, 8% elastan
Udhëzimet e kujdesit:
Mos njomet. Mos përdorni zbutës të rrobave.
Pesha:
270 g
Veçoritë
Logoja e qëndisur Helly Hansen (HH).
Fund elastik
Xhepat e ngarkesave
Pëlhurë shtrirëse me 2 drejtime
Pëlhurë Ripstop
Bel i rregullueshëm me kordon tërheqës
Bel elastik
produkt bluesign®
DWR pa PFC
UPF 50

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Vista Hike Pants”

Your email address will not be published. Required fields are marked *