Women’s Vancouver Rain Jacket

140.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Vancouver Rain Jacket

No. 53587
The Vancouver Rain Jacket is a versatile, all-day rain jacket for women featuring HELLY TECH® waterproof technology, suitable for both urban and outdoor adventures. With its peak-to-pavement appeal, the jacket is designed for commuting or exploring your local park, as well as trips at sea or hiking. Key features include a 2-layer construction, full seam-sealing, adjustable hood and hem, zipped hand pockets, and elastic cuffs, ensuring both a comfortable and functional experience.

Details

Fiber content:

Shell: 100% Polyester – Lining: 100% Polyester – Lining 2: 100% Polyamide

Care Instructions:

Wash with similar colours. Tumble dry garment to reactivate water repellent treatment. Do not use fabric softener.
Weight:450g

Features

  • HELLY TECH® PROTECTION
  • YKK VISLON®
  • Hand pockets with YKK® zipper
  • Adjustable hood and hem
  • HH® printed logo on sleeve
  • 2-layer construction
  • Fully seam sealed
  • Elastic cuffs
  • PFC-free DWR

Perkthimi:

Xhaketa e shiut Vancouver është një xhaketë shiu e gjithanshme, gjatë gjithë ditës për gratë që përmban teknologjinë e papërshkueshme nga uji HELLY TECH®, e përshtatshme si për aventura urbane ashtu edhe për ato të jashtme. Me tërheqjen e saj nga maja në trotuar, xhaketa është projektuar për të udhëtuar ose eksploruar parkun tuaj lokal, si dhe udhëtime në det ose shëtitje. Veçoritë kryesore përfshijnë një konstruksion me 2 shtresa, mbyllje të plotë, kapuç dhe buzë të rregullueshme, xhepa dore me zinxhir dhe pranga elastike, duke siguruar një përvojë të rehatshme dhe funksionale.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 100% Poliester – Rreshtimi: 100% Poliestër – Rreshtimi 2: 100% Poliamid
Udhëzimet e kujdesit:
Lani me ngjyra të ngjashme. Veshja thahet në tharje për të riaktivizuar trajtimin kundër ujit. Mos përdorni zbutës të rrobave.
Pesha:
450 g
Veçoritë
MBROJTJA HELLY TECH®
YKK VISLON®
Xhepa dore me zinxhir YKK®
Kapuç dhe skaj i rregullueshëm
Logo e printuar HH® në mëngë
Ndërtim me 2 shtresa
Tegel i mbyllur plotësisht
Pranga elastike
DWR pa PFC

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Vancouver Rain Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *