Women’s Newport Sweater

140.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Newport Sweater

34311
Made with soft organic cotton, this classic sailing sweater is your new favorite. It’s the perfect light spring layer and has a sailboat motif. See composition for details on organic cotton.
Details
Fiber content:

Shell: 100% Organic Cotton

Care Instructions:

Do not soak. Do not use fabric softener. Dry inside out. Remove promptly from the washer. Use mild soap. Wash dark colours separately. Wash in laundry bag. Wash with similar colours.
Weight:600g
Features
 • Ribbed bottom hem
 • Ribbed collar for increased comfort
 • Ribbed sleeve cuffs
 • Organic Cotton

Perkthimi

 • E bërë me pambuk të butë organik, kjo triko klasike me vela është e preferuara juaj e re. Është shtresa perfekte e pranverës së lehtë dhe ka një motiv varke me vela. Shikoni përbërjen për detaje mbi pambukun organik.
 • DETAJE
 • Përmbajtja e fibrave:
 • Predha: 100% pambuk organik
 • Udhëzimet e kujdesit:
 • Mos njomet. Mos përdorni zbutës të rrobave. Thajeni brenda jashtë. Hiqeni menjëherë nga rondele.
 • Përdorni sapun të butë. Lani veçmas ngjyrat e errëta. Larë në qese lavanderi. Lani me ngjyra të ngjashme.
 • Pesha: 600g
 • TIPARET
 • Fund me brinjë
 • Jakë me brinjë për rehati më të madhe
 • Pranga me mëngë me shirita
 • Pambuk organik

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Newport Sweater”

Your email address will not be published. Required fields are marked *