WOMEN’S MUSTO FAST DRY SKORT

115.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

WOMEN’S MUSTO FAST DRY SKORT

 82438

This modern style ladies skort uses a mix of materials to create a fast drying, 4-way stretch fabric. A reflective Musto logo sits on the front of the skort and Musto’s iconic Red Boat emblem is printed on the back. The shorts underneath the skirt element are made with a separate piece of fabric to aid easier dressing. The skort unzips at the side where a concealed pocket in the thigh can be found. Belt loops finish the look.
COMPOSITION
Shell: 61% Cotton, 33% Polyamide, 6% Elastane – Lining: 86% Polyester (Recycled), 14% Elastane
EXPLORE ALL FEATURES
  • Thigh pocket
  • Belt loops
  • PRINT Branded logo
  • Branded Reflective logo print
  • Opening with side entry, YKK zip ,double placket and drop seat construction
CARE INSTRUCTION
Wash with similar colours,Do not use biological washing detergent,Do not use fabric softener
Perkthimi:
Ky skate grash në stil modern përdor një përzierje materialesh për të krijuar një pëlhurë që thahet shpejt dhe shtrihet në 4 drejtime. Një logo reflektuese e Musto qëndron në pjesën e përparme të skajit dhe emblema ikonë e Barkës së Kuqe të Musto është e printuar në anën e pasme. Pantallonat e shkurtra poshtë elementit të fundit janë bërë me një copë pëlhure të veçantë për të ndihmuar veshjen më të lehtë. Skorti hap zinxhir në anën ku mund të gjendet një xhep i fshehur në kofshë. Unazat e rripit përfundojnë pamjen.
PËRBËRJA
Predha: 61% pambuk, 33% poliamid, 6% elastan – Rreshtimi: 86% poliestër (i ricikluar), 14% elastan
EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
Xhepi i kofshëve
Unazat e rripit
PRINT Logo e markës
Printim i logos reflektuese të markës
Hapja me hyrje anësore, zinxhir YKK, konstruksion i dyfishtë i sediljes dhe ulëse
UDHËZIM PËR KUJDESIN
Lani me ngjyra të ngjashme, Mos përdorni detergjent larës biologjik, Mos përdorni zbutës rrobash

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “WOMEN’S MUSTO FAST DRY SKORT”

Your email address will not be published. Required fields are marked *