WOMEN’S LPX GORE-TEX JACKET

625.00 

Available on backorder

Description

WOMEN’S LPX GORE-TEX JACKET

82503

Using GORE-TEX™3-layer construction, this durable ladies jacket is the perfect outer layer for inshore sailing. With a tapered fit to compliment any body shape, the LPX GORE-TEX™ jacket also includes comfort features such as adjustable cuffs and detachable hood to protect against wet and windy conditions. Brushed tricot provides a premium feel to the inside collar and an external hanging loop is included for practicality. Bluesign® product approval ensures an environmentally-conscious purchase.
COMPOSITION
Shell: 100% Polyester (Recycled)
CARE INSTRUCTION
Close hook and loop before washing,Close zippers before washing,Wash with similar colours,Do not use biological washing detergent,Use liquid detergent,Do not use fabric softener,Do not iron on print.
Perkthimi:
Duke përdorur strukturën me 3 shtresa GORE-TEX™, kjo xhaketë e qëndrueshme për femra është shtresa e jashtme perfekte për lundrimin në breg. Me një përshtatje të ngushtuar për të komplimentuar çdo formë trupi, xhaketa LPX GORE-TEX™ përfshin gjithashtu veçori komforti si pranga të rregullueshme dhe kapuç të ndashëm për t’u mbrojtur nga kushtet e lagështa dhe erës. Trikoja e krehur ofron një ndjesi premium në pjesën e brendshme të jakës dhe një unazë e jashtme e varur është përfshirë për praktike. Miratimi i produktit Bluesign® siguron një blerje të ndërgjegjshme për mjedisin.
PËRBËRJA
Predha: 100% poliestër (i ricikluar)
UDHËZIM PËR KUJDESIN
Mbyllni grepin dhe unazën përpara larjes, Mbyllni zinxhirët para larjes, Lani me ngjyra të ngjashme, Mos përdorni detergjent larës biologjik, Përdorni detergjent të lëngshëm, Mos përdorni zbutës rrobash, Mos hekurosni në printim

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “WOMEN’S LPX GORE-TEX JACKET”

Your email address will not be published. Required fields are marked *