Women’s Elv Light Tur Shorts

69.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Elv Light Tur Shorts

 63304
Our relaxed fit Women’s Elv Light Tur Shorts are stretchy and moisture-wicking, giving you the freedom to move and stay dry on your adventures. These lightweight hiking shorts slide on easily with no zipper or buttons to snap. The elastic waist and gusseted crotch allow for additional stretch and comfort. Plus, these hiking shorts have two zippered hand pockets that sit slightly lower than normal for added convenience.
Details
Fiber content:

Shell: 54% Polyamide (Recycled), 41% Polyamide, 5% Elastane

Care Instructions:

Close zippers before washing. Wash with similar colours. Wash inside out.
Weight:170g
Features
  • Elastic waist
  • Embroidered Helly Hansen (HH) logo
  • Thigh pocket
  • External hanging loop
  • Gusset in crotch for freedom of movement
  • Wicking Finish Fabric
  • 2-way stretch fabric
  • bluesign® main material
  • Recycled Content

Perkthimi:

Pantallonat tona të shkurtra Elv Light Tur për femra me përshtatje të relaksuar janë elastike dhe largojnë lagështinë, duke ju dhënë lirinë për të lëvizur dhe për të qëndruar të thatë në aventurat tuaja. Këto pantallona të shkurtra ecjeje të lehta rrëshqasin lehtësisht pa zinxhir apo butona për t’u këputur. Beli elastik dhe bigëzim me guaskë lejojnë shtrirje dhe rehati shtesë. Plus, këto pantallona të shkurtra ecjeje kanë dy xhepa dore me zinxhir, të cilët ulen pak më poshtë se normalja për lehtësi shtesë.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 54% poliamid (i ricikluar), 41% poliamid, 5% elastan
Udhëzimet e kujdesit:
Mbyllni zinxhirët përpara se të lani. Lani me ngjyra të ngjashme. Lani brenda jashtë.
Pesha:
170 g
Veçoritë
Bel elastik
Logoja e qëndisur Helly Hansen (HH).
Xhepi i kofshëve
Lak i jashtëm i varur
Grykë në bigëzim për lirinë e lëvizjes
Pëlhurë Finish Wicking
Pëlhurë shtrirëse me 2 drejtime
materiali kryesor bluesign®
Përmbajtje e ricikluar

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Elv Light Tur Shorts”

Your email address will not be published. Required fields are marked *