WOMEN’S CLASSIC SHORE WATERPROOF JACKET

275.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

WOMEN’S CLASSIC SHORE WATERPROOF JACKET

85013

This Classic Shore Jacket has a 10k/10k waterproof and breathability rating thanks to its BR1 2-layer construction fabric, with a PFC-free Durable Water Repellent (DWR) coating. Fully seam sealed, there’s no chance that a single drop of rain is going to penetrate this certified bluesign® PRODUCT outerwear. A relaxed fit with mesh lining, adjustable cuffs and hood will keep you warm and comfortable for the duration of your coastal activities. Little branding details complete the aesthetic of this jacket with the Musto logo printed on the chest and our iconic Red Boat embroidered on the cuff.
COMPOSITION
Shell: 100% Polyamide – Lining: 100% Polyester
EXPLORE ALL FEATURES
  • 2-layer construction
  • Adjustable cuff with snap buttons
  • Drawstring adjustment inside hood
  • Fully seam sealed
  • Mesh lining for extra comfort
  • Graphic print
  • Branded embroidery logo

Perkthimi:

Kjo xhaketë Classic Shore ka një vlerësim 10k/10k të papërshkueshëm nga uji dhe ajrosje falë pëlhurës së saj konstruktive me 2 shtresa BR1, me një shtresë të qëndrueshme ndaj ujit (DWR) pa PFC. E mbyllur plotësisht, nuk ka asnjë shans që një pikë e vetme shiu të depërtojë në këtë veshje të sipërme të certifikuar të PRODUKTIT bluesign®. Një përshtatje e relaksuar me rreshtim rrjetë, pranga të rregullueshme dhe kapuç do t’ju mbajë të ngrohtë dhe të rehatshëm për kohëzgjatjen e aktiviteteve tuaja bregdetare. Detaje të vogla të markës plotësojnë estetikën e kësaj xhakete me logon Musto të printuar në gjoks dhe ikonën tonë Red Boat të qëndisur në pranga.
PËRBËRJA
Predha: 100% Poliamid – Veshja: 100% Poliester
EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
Ndërtim me 2 shtresa
Pranga e rregullueshme me butona të këputur
Rregullimi i kordonit të tërheqjes brenda kapuçit
Plotësisht i mbyllur
Veshje rrjetë për rehati shtesë
Printim grafik
Logo e qëndisjes së markës

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “WOMEN’S CLASSIC SHORE WATERPROOF JACKET”

Your email address will not be published. Required fields are marked *