WOMEN’S CLASSIC MUSTO HOODIE

120.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

WOMEN’S CLASSIC MUSTO HOODIE

85019

Comfortable three-tone ladies hoodie with adjustable drawstring hood and straight bottom hem for ultimate comfort off the water. Made with 100% French Terry cotton and printed branding, this hoodie takes inspiration from our rich sailing heritage. The stamp effect brand logo to the left is a nod to our sailmaking days, and the large 64 on the right sleeve represents our participation in the 1964 Olympics.
COMPOSITION
Shell: 100% Cotton
EXPLORE ALL FEATURES
Drawstring adjustment inside hood
Ribbed sleeve cuffs
Graphic print

CARE INSTRUCTION
Do not use biological washing detergent,Do not use fabric softener,Wash with similar colours,Wash inside out,Do not iron on print

Perkthimi:

Hoodi i rehatshëm për femra në tre ngjyra me kapuç të rregullueshëm me fije tërheqëse dhe buzë të drejtë fundore për rehati maksimale jashtë ujit. E bërë me 100% pambuk francez Terry dhe markë të printuar, kjo hoodi me kapuç merr frymëzim nga trashëgimia jonë e pasur e lundrimit. Logoja e markës së efektit të pullës në të majtë është një shenjë për ditët tona të lundrimit dhe 64-ja e madhe në mëngën e djathtë përfaqëson pjesëmarrjen tonë në Lojërat Olimpike të 1964-ës.
PËRBËRJA
Predha: 100% pambuk
EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
Rregullimi i kordonit të tërheqjes brenda kapuçit
Pranga me mëngë me shirita
Printim grafik

UDHËZIM PËR KUJDESIN
Mos përdorni detergjent larës biologjik, Mos përdorni zbutës rrobash, Lani me ngjyra të ngjashme, Lani brenda jashtë, Mos hekurosni në printim

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “WOMEN’S CLASSIC MUSTO HOODIE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *