Women’s Arctic Ocean Long Sleeve T-Shirt

74.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Women’s Arctic Ocean Long Sleeve T-Shirt

 30371
Designed alongside the pro sailors who inspired our Arctic Ocean collection, this T-shirt is made from a soft, organic jersey cotton. It’s more comfortable and durable than the average long-sleeve T-shirt, and has graphics referencing our experience outfitting those who brave the cold north seas. See composition for details on organic content.
Details
Fiber content:

Shell: 100% Organic Cotton

Care Instructions:

Do not iron on print. Some fading may occur on bright colours. Wash dark colours separately. Wash inside out.
Weight:350g
Features
  • Raised Helly Hansen (HH) logo
  • Organic Cotton with A Brushed Hand Feel
  • Lightweight Fabric
  • Regular Fit
  • Organic Cotton

Perkthimi:

E dizenjuar së bashku me marinarët profesionistë që frymëzuan koleksionin tonë të Oqeanit Arktik, kjo bluzë është bërë nga një pambuk i butë, organik i trikove. Është më e rehatshme dhe më e qëndrueshme se bluza mesatare me mëngë të gjata dhe ka grafikë që i referohen përvojës sonë që i përshtaten atyre që guximin ndaj deteve të ftohta të veriut. Shihni përbërjen për detaje mbi përmbajtjen organike.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 100% pambuk organik
Udhëzimet e kujdesit:
Mos hekurosni në printim. Një zbehje mund të ndodhë në ngjyrat e ndezura. Lani veçmas ngjyrat e errëta. Lani brenda jashtë.
Pesha:
350 g
Veçoritë
Logoja e ngritur Helly Hansen (HH).
Pambuk organik me një ndjesi duarsh të krehura
Pëlhurë e lehtë
Përshtatje e rregullt
Pambuk organik

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Women’s Arctic Ocean Long Sleeve T-Shirt”

Your email address will not be published. Required fields are marked *