W AEGIR RACE JACKET

635.00 

Categories: ,

Description

W ÆGIR RACE JACKET
No.

33884
The ÆGIR Race sailing jacket offers full protection from punishing waves and wind, the sleek build was designed for freedom of movement.
The Ægir Race Jacket is designed for sailors who aren’t afraid of wind and sea spray. Made for coastal and offshore sailing, the jacket features 4-ply construction with our unique HELLY TECH® Professional fabric – making it extremely waterproof, windproof, and breathable. Articulated sleeves plus adjustable cuffs, waist, and hood give you optimal flexibility and mobility on deck.
Fiber ContentShell: 100% Polyamide. Shell 2: 100% Polyamide
Weight1100g
 DISPONIBILE SIZE:

FEATURES:
HELLY TECH® Professional
Adjustable Hood
En471 Hi Vis
Double Storm Flap
YKK® Zippers
Adjustable Double Cuffs
Adjustable Waist
SOLAS-Approved Reflective Elements
2 Hand Pockets with Brushed Lining
Chest Pockets
Articulated Sleeves For Optimal Mobility
Adjustable Hem with Drawcord
Hanger Loop
PERKTHIMI:
W ÆGIR RACE JACKET
NO.
33884
Xhaketa me vela ÆGIR Race ofron mbrojtje të plotë nga dallgët ndëshkuese dhe era, ndërtimi i lëmuar është krijuar për lirinë e lëvizjes.
Xhaketa Ægir Race është projektuar për marinarët që nuk kanë frikë nga era dhe spërkatja e detit. E krijuar për lundrim në bregdet dhe në det të hapur, xhaketa përmban një konstruksion me 4 shtresa me pëlhurën tonë unike HELLY TECH® Professional – duke e bërë atë jashtëzakonisht të papërshkueshëm nga uji, kundër erës dhe frymëmarrje. Mëngët e artikuluara plus prangat e rregullueshme, bel dhe kapuç ju japin fleksibilitet dhe lëvizshmëri optimale në kuvertë.
Përmbajtja e fibrave: Predha: 100% poliamide. Shell 2: 100% poliamid
Pesha: 1100 g
MASA E DISPONUESHME:
TIPARET:
HELLY TECH® Professional
Kapuç i rregullueshëm
En471 Përshëndetje Vis
Flap i dyfishtë i stuhisë
Zippers YKK®
Pranga të dyfishta të rregullueshme
Bel i rregullueshëm
Elementë reflektues të miratuar nga SOLAS
2 xhepa dore me rreshtim të krehur
Xhepat e gjoksit
Mëngë të artikuluara për lëvizshmëri optimale
Fund i rregullueshëm me kordon
Lak varëseje

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “W AEGIR RACE JACKET”

Your email address will not be published. Required fields are marked *