Men’s Ranger Sport Sneaker Boots

130.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Men’s Ranger Sport Sneaker Boots
11831
These men’s sneaker boots feature cushion and grip for active days in the city
The Men’s Ranger Sport Sneaker Boots strike the perfect balance between form and function. They’re designed for protection and performance in the city, with features like HH Quick Dry and HH Aqua-Shield to protect you from inclement weather. The HH Pro Guard technology protects the most exposed areas, whilst our HH Max-Grip rubber compound provides maximum outsole grip. A well-cushioned HH Comfort Insole adds that extra comfort.
Fiber Content– Upper: 72% Polyurethane 28% Polyester (Recycled) – Upper 2: 60% Polyurethane 40% Polyester (Recycled) – Upper 3: 100% Polyester (Recycled) – Insole: 100% EVA – Outsole: 100% Rubber
Care InstructionsDo not bleach,Do not tumble dry,Do not iron,Line dry,Do not use fabric softener,Use mild soap,Hand wash – maximum temperature 40°C
Weight390g
Perkthimi:
Këto çizme atlete për meshkuj kanë jastëk dhe kapje për ditët aktive në qytet
Çizmet sportive të atleteve Ranger për meshkuj arrijnë ekuilibrin e përsosur midis formës dhe funksionit. Ato janë të dizajnuara për mbrojtje dhe performancë në qytet, me veçori si HH Quick Dry dhe HH Aqua-Shield për t’ju mbrojtur nga moti i keq. Teknologjia HH Pro Guard mbron zonat më të ekspozuara, ndërsa përbërja jonë e gomës HH Max-Grip siguron kapje maksimale të shollës së jashtme. Një shtrojë HH Comfort e mbështjellë mirë e shton atë rehati shtesë.
Përmbajtja e fibrave: – Pjesa e sipërme: 72% poliuretani 28% poliestër (i ricikluar) – pjesa e sipërme 2: 60% poliuretani 40% poliestër (i ricikluar) – pjesa e sipërme 3: 100% poliestër (i ricikluar) – shtroja: 100% EVA – thembra e jashtme: 10
Udhëzimet e kujdesit: Mos e zbardhoni, mos e thani në tharje, mos hekurosni, thajeni, mos përdorni zbutës rrobash, përdorni sapun të butë, larë me dorë – temperatura maksimale 40°C
Pesha: 390g

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’s Ranger Sport Sneaker Boots”

Your email address will not be published. Required fields are marked *