Men’s F2F Cotton Hoodie

95.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

Men’s F2F Cotton Hoodie

63426
Our comfy hoodie uses a mix of cotton for softness and polyester for wicking to keep you snug and dry. We used graphics from our Fjord to Fjell collection to inspire you to adventure in one of nature’s finest backdrops. This hoodie contains organic cotton. See composition for more details.

Details

Fiber content:

Shell: 80% Organic Cotton, 20% Polyester

Care Instructions:

Wash dark colours separately. Some fading may occur on bright colours. Iron on reverse.
Weight:350g

Features

  • Polyester / cotton mix jersey hoodie
  • Fun and playful graphics
  • Front kangaroo pocket
  • 1×1 rib at cuffs and hem
  • Drawstring adjustment inside hood
  • Organic Cotton

Perkthimi:

Kapuçi ynë komod përdor një përzierje pambuku për butësi dhe poliester për t’ju mbajtur të qetë dhe të thatë. Ne përdorëm grafika nga koleksioni ynë Fjord to Fjell për t’ju frymëzuar për aventura në një nga sfondet më të bukura të natyrës. Ky kapuç përmban pambuk organik. Shikoni përbërjen për më shumë detaje.
Detajet
Përmbajtja e fibrave:
Predha: 80% pambuk organik, 20% poliestër
Udhëzimet e kujdesit:
Lani veçmas ngjyrat e errëta. Një zbehje mund të ndodhë në ngjyrat e ndezura. Hekur në anën e pasme.
Pesha:
350 g
Veçoritë
Kapuç me xhaketë me përzierje poliesteri/pambuku
Grafika argëtuese dhe argëtuese
Xhep para kangurit
1×1 brinjë në pranga dhe buzë
Rregullimi i kordonit të tërheqjes brenda kapuçit
Pambuk organik

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’s F2F Cotton Hoodie”

Your email address will not be published. Required fields are marked *