MEN’S EVOLUTION LOFT HOODED JACKET 2.0

315.00 

Available on backorder

Description

Jacket-MEN’S EVOLUTION LOFT HOODED JACKET 2.0

 82337

The Men’s Evolution Loft Hooded Jacket 2.0 is a stylish and protective 3-layer softshell. The 100% recycled polyester Pertex® Quantum face fabric, constructed from fine yarns that trap air and improve insulation efficiency, has been woven to form baffle bags that house exceptionally warm fireball blown insulation, keeping you incredibly cosy without adding serious bulk to your silhouette. The PFC free DWR coating provides additional protection from the elements and the lower hand pockets have been integrated into the seam for an extra sharp and clean aesthetic.
COMPOSITION
Shell: 100% Polyester (Recycled) – Shell 2: 90% Polyester (Recycled), 10% Elastane – Insulation: 100% Polyester (Recycled)
CARE INSTRUCTION
Do not use biological washing detergent,Do not use fabric softener,Wash dark colours separately,Tumble dry with dryer balls,Do not iron on print
Perkthim:
Xhaketa 2.0 me kapuç për meshkuj Evolution Loft është një guaskë e butë me 3 shtresa elegante dhe mbrojtëse. Pëlhura 100% e ricikluar e poliestër Pertex® Quantum e fytyrës, e ndërtuar nga fije të imta që kapin ajrin dhe përmirësojnë efikasitetin e izolimit, është endur për të formuar çanta mbytëse që strehojnë izolim jashtëzakonisht të ngrohtë të fryrë nga zjarri, duke ju mbajtur tepër komod pa shtuar masë serioze në siluetën tuaj. Veshja DWR pa PFC siguron mbrojtje shtesë nga elementët dhe xhepat e poshtëm të dorës janë integruar në shtresë për një estetikë shtesë të mprehtë dhe të pastër.
PËRBËRJA
Shell: 100% poliestër (i ricikluar) – Shell 2: 90% poliestër (i ricikluar), 10% elastan – izolim: 100% poliestër (i ricikluar)
UDHËZIM PËR KUJDESIN
Mos përdorni detergjent biologjik larës, Mos përdorni zbutës rrobash, Lani veçmas ngjyrat e errëta, Thajeni me topa tharëse, Mos hekurosni në printim

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MEN’S EVOLUTION LOFT HOODED JACKET 2.0”

Your email address will not be published. Required fields are marked *