Men’s Ervik Insulated Anorak

190.00 

Available on backorder

Description

Men’s Ervik Insulated Anorak
No.

53985
A men’s waterproof and breathable insulated anorak with light insulation, perfect for cooler weather
Protect yourself from the elements with this insulated anorak. HELLY TECH® Protection offers waterproof and breathable performance, while the lightweight 40g PrimaLoft® BLACK Eco insulation keeps you warm on cool days. When you need to layer up or keep cold wind out, this coat features a drawstring adjustment inside, adjustable hood and elastic cuffs for added warmth and comfort. Ripstop fabric adds durability.
Fiber ContentShell: 100% Polyester – Lining: 100% Polyester (Recycled) – Insulation: 100% Polyester (Recycled)
Care InstructionsClose zippers before washing,Do not use fabric softener,Tumble dry until completely dry,Wash with similar colours,Do not iron on print
Weight550g
Perkthimi:
Një anorak izolues i papërshkueshëm nga uji dhe i ajrosur për meshkuj me izolim të lehtë, perfekt për mot më të freskët
Mbroni veten nga elementët me këtë anorakë të izoluar. Mbrojtja HELLY TECH® ofron performancë të papërshkueshme nga uji dhe frymëmarrje, ndërsa izolimi i lehtë 40g PrimaLoft® BLACK Eco ju mban ngrohtë në ditët e freskëta. Kur ju duhet të vendosni shtresa ose të mbani jashtë erën e ftohtë, kjo pallto përmban një rregullim të kordonit të tërheqjes brenda, kapuç të rregullueshëm dhe pranga elastike për më shumë ngrohtësi dhe rehati. Pëlhura Ripstop shton qëndrueshmëri.
Përmbajtja e fibrave: Predha: 100% poliestër – Rreshtimi: 100% poliestër (i ricikluar) – izolimi: 100% poliestër (i ricikluar)
Udhëzime për kujdesin: Mbyllni zinxhirët përpara se të lani, mos përdorni zbutës pëlhure, thajeni në tharje derisa të thahet plotësisht, lani me ngjyra të ngjashme, mos hekurosni në printim
Pesha: 550g

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Men’s Ervik Insulated Anorak”

Your email address will not be published. Required fields are marked *