MEN’S CORSICA PRIMALOFT FUNNEL JACKET

225.00 

Available on backorder

Categories: ,

Description

MEN’S CORSICA PRIMALOFT FUNNEL JACKET

82065

Wind resistant, water repellent and lined with premium PrimaLoft® Silver Insulation, the Corsica PrimaLoft® Funnel Jacket provides comfortable and durable protection from the elements. Contrast piping at the collar and the printed Musto logo at the back provide smart, subtle details that make this jacket stand out.
COMPOSITION
Shell: 100% Polyester – Lining: 100% Polyamide
EXPLORE ALL FEATURES
  • PRIMALOFT® Silver insulation
  • Wind resistant and water repellent polyester fabric
  • DWR treatment
  • YKK® Metalux front zipper
  • Chest pocket and hand pockets with YKK® Metalux zip closure
  • Contrast piping around collar edge and at chest pocket
  • Back yoke with contrast ribbon detail
  • Printed Musto logo at back collar

Perkthimi:

Rezistente ndaj erës, rezistente ndaj ujit dhe e veshur me izolim premium argjendi PrimaLoft®, xhaketa e gypave Corsica PrimaLoft® ofron mbrojtje komode dhe të qëndrueshme nga elementët. Tuba me kontrast në jakë dhe logoja e printuar Musto në pjesën e pasme ofrojnë detaje të zgjuara dhe delikate që e bëjnë këtë xhaketë të dallohet.
PËRBËRJA
Predha: 100% Poliester – Rreshtimi: 100% Poliamid
EKSPLORO TË GJITHA KARAKTERISTIKAT
Izolimi PRIMALOFT® argjendi
Pëlhurë poliester rezistente ndaj erës dhe ujit kundërthënëse
Trajtimi DWR
Zinxhir i përparmë YKK® Metalux
Xhepa gjoksi dhe xhepa dore me mbyllje me zinxhir YKK® Metalux
Tuba me kontrast rreth skajit të jakës dhe në xhepin e gjoksit
Zgjedha e pasme me detaj shiriti kontrasti
Logo e printuar Musto në jakë të pasme

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MEN’S CORSICA PRIMALOFT FUNNEL JACKET”

Your email address will not be published. Required fields are marked *