Kids’ and Juniors’ Ocean Race 3-Layer Sailing Shell Jacket

150.00 

A sleek, ultralight, waterproof/breathable sailing jacket

Available on backorder

Category:

Description

N. 20635
Developed with input from professional racers, our ultralight and sleek Ocean Race Jacket is ultralight and weather protective. Our trusted HELLY TECH® PROFESSIONAL 3-layer fabric system is extremely waterproof/breathable and windproof. A PFC-free, water-repellent treatment adds extra protection from sea spray. Quick-dry lining improves your comfort on board. Stretch fabric, articulated sleeves and adjustable cuffs deliver optimal mobility on deck. More small details with big impact include a detachable hood, a D-ring for kill cord and soft, brushed fleece inside the pockets and collar. We’re committed to reducing environmental impact. This jacket was made with recycled content.
Details
Fiber content: Shell: 100% Polyester (Recycled) – Lining: 100% Polyester
Perkthimi:
Zhvilluar me kontributin e garuesve profesionistë, xhaketa jonë ultra e lehtë dhe elegante Ocean Race është jashtëzakonisht e lehtë dhe mbron nga moti. Sistemi ynë i besuar i pëlhurës HELLY TECH® PROFESSIONAL me 3 shtresa është jashtëzakonisht i papërshkueshëm nga uji/frymëmarrja dhe i papërshkueshëm nga era. Një trajtim pa PFC, i papërshkueshëm nga uji, shton mbrojtje shtesë nga spërkatja e detit. Rreshtimi me tharje të shpejtë përmirëson komoditetin tuaj në bord. Pëlhurë elastike, mëngë të artikuluara dhe pranga të rregullueshme ofrojnë lëvizshmëri optimale në kuvertë. Më shumë detaje të vogla me ndikim të madh përfshijnë një kapuç të ndashëm, një unazë D për kordonin vrasës dhe lesh të butë, të krehur brenda xhepave dhe jakës. Ne jemi të përkushtuar për të reduktuar ndikimin mjedisor. Kjo xhaketë është bërë me përmbajtje të ricikluar.
Detajet
Përmbajtja e fibrave: 100% poliestër (i ricikluar)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Kids’ and Juniors’ Ocean Race 3-Layer Sailing Shell Jacket”

Your email address will not be published. Required fields are marked *