Sale!

EVO NEWPORT OSM EDYE LS TEE

94.00 

Categories: ,

Description

No. 82253

ABOUT

A stylish and sustainable long sleeve tee. Made from one single material (100% polyester) the shirt will be much simpler to recycle at the end of its life. The easier it is to recycle products, the less we will need to farm raw virgin materials in the future which puts a huge drain on the planet. The tee’s colour is also achieved via the revolutionary waterless e.dye® process which is much better for our environment.

COMPOSITION

Shell: 100% Polyester (Recycled)

CARE INSTRUCTION

Machine wash in luke warm water – 40° C gentle cycle, Do not bleach, Tumble dry – low heat, Iron low heat, Do not dry clean

Nr. 82253

RRETH
Një bluzë elegante dhe e qëndrueshme me mëngë të gjata. E bërë nga një material i vetëm (100% poliestër) këmisha do të jetë shumë më e thjeshtë për t’u ricikluar në fund të jetës së saj. Sa më e lehtë të jetë riciklimi i produkteve, aq më pak do të na duhet të kultivojmë lëndë të para të virgjëra në të ardhmen, gjë që sjell një ftohje të madhe në planet. Ngjyra e bluzes arrihet gjithashtu nëpërmjet procesit revolucionar pa ujë e.dye®, i cili është shumë më i mirë për mjedisin tonë.

PËRBËRJA
Predha: 100% poliestër (i ricikluar)

UDHËZIM PËR KUJDESIN
Lahet në lavatrice në ujë të vakët – cikli i butë 40° C, thahet në tharëse – nxehtësi e ulët, hekuros në nxehtësi të ulët

Madhësia e disponueshme: M; L; XL; 2XL
Ngjyra e disponueshme: 597 NAVY

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “EVO NEWPORT OSM EDYE LS TEE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *